0 0 Kč
Produkty v košíku
Celkem s DPH 0 Kč

Rádi vám s výběrem pomůžeme info@susi.cz

Jak slaví Japonci Vánoce a nový rok?

Japonsko, jakožto primárně nekatolická země, Vánoce neprožívá tak intenzivně jako my. To však neznamená, že v Japonsku nezáří vánočními stromky, že nezní anglické či americké vánoční písně a že obchody nejsou plné nakupujících.

Japonské Vánoce

Vánoce jsou veselé, barevné nákupní svátky. Opravdové oslavy nastávají až 1. ledna, a to hned o půlnoci. V buddhistických svatyních se rozezvučí ohromné zvony a lidé se scházejí jak u buddhistických, tak u šintoistických svatyní. Prvního ledna se ženy slavnostně oblečou do kimon a vydají se s rodinou ke svatyním.

Až do 6. 1. je ve všech firmách volno a konají se novoroční návštěvy. Během těchto návštěv se navštěvují rodinní příslušníci, pojídají se novoroční pokrmy a předávají se dárky. Domovy jsou vyzdobeny novoročními oltáříčky, před vchodem do domů jsou tradičně umístěny tři bochánky rýžového koláče mochi a další novoroční ozdoby, které chrání dům před zlými duchy. Mezi novoroční dárky patří jídlo, ovoce a alkohol. Vše je krásně zabaleno, a dárková balení se během listopadu a prosince prodávají ve zvláštním patře obchodních domů. 

A jak se dárky předávají? Vzhledem k tomu, že Japonsko je dlouhé, vlaky jsou přeplněné a příbuzných je mnoho, je zcela běžné nechat dárek poslat adresátovi přímo z obchodního domu s přesně určeným datem doručení.

Novoroční pokrmy

Každý si přeje v novém roce hlavně zdraví a štěstí a tomu odpovídá i skladba typické japonské novoroční kuchyně. Barvy štěstí jsou bílá a červená, a tak základním pokrmem je rýže s fazolemi adzuki. Další typickou dobrotou je Ogura an, což jsou červené sladké boby adzuki, které se dávají přímo na misku plnou bílé lepkavé rýže.

Nezbytným pokrmem, vážícím se k oslavám nového roku, je také speciální typ koláčků mochi. Jedná se o většinou obdélníkový mochi zákusek, který je připraven ze samotného těsta bez náplně. Tento koláček se buď vloží do polévky z bobů adzuki, nebo se osmahne na plynovém hořáku a pojídá se sójovou omáčkou. Tato specifická varianta mochi koláčku je velmi lepivá a každoročně se tak stane, že se někdo při konzumaci udusí! Když novoroční mochi člověku zaskočí, nejde ani dovnitř ani ven a je třeba vyhledat lékařskou pomoc.

Novoroční pokrmy jsou také ve formě krabiček obento, i v nich se barevně kombinují suroviny, aby jídlo vypadalo krásně a šťastně. Proto se jako ozdoby často používají barevné okurky, barevný (nejlépe červený) zázvor. Tradiční jsou také závitky z naložených řas kombu, plněné rybími jikrami. Jako symbol štěstí se používá i v celku podávaná ryba tai, která se konzumuje jako sashimi.

Ač jsou japonské novoroční pokrmy originální, tradiční a oku lahodící, pro chutě středoevropanů určitě nejsou tím "nej" z japonské kuchyně.

Novoroční zvyky

Ke krásným zvykům v Japonsku patří, že do konce roku se musí vyrovnat veškeré dluhy, sliby a dohody. Musí se vrátit vypůjčené peníze i knihy a musí se dostát daným slibům. Tento bohulibý zvyk by bylo hezké zavést i v jiných zemích :-).

Dárky se rozdávají nejen v rámci rodiny, ale také nadřízeným v práci a přátelům. Za luxusní dárek je považována nádherná kazeta s ovocem - jedno obrovské jablko s opáleným nápisem Happy New Year, jedna obrovská hruška nashi, žlutý meloun, pár jahod a hrozen sladkého tvrdého vína. Hodí se také kus wagyu - japonského exkluzivního hovězího masa - nebo speciální druh šunky.

Novoroční svátky jsou spíše duchovního charakteru a ani poslední den roku nehýří alkoholem a veselím, jako je tomu u nás. Navíc 6. ledna nekompromisně začíná nový koloběh pracovních povinností.

Rok 2021 je rokem buvola, uschi, který se píše speciálním znakem pouze pro tento znak ve zvěrokruhu. Takže japonsky: Akemashite omedetoo gozaimasu.

 

 

Autor: PhDr. Kristina Kopáčková, Edit: Alice Kopáčková

Doprava zdarma od 1500 Kč Doprava zdarma od 1500 Kč
99 % zákazníků doporučuje 99 % zákazníků doporučuje
Prodejna v Michli Prodejna v Michli
2 000 výdejních míst 2 000 výdejních míst

Na vaší spokojenosti nám záleží

Recenze na Heureka.cz pečlivě sledujeme a využíváme k optimalizaci našich služeb.
Ověřený zákazník
100%
10. 4. 2021

Náš třetí nákup. Jako obvykle všechno v pořádku. Doslova bleskové vyřízení objednávky, objednáno dopoledne, odesláno ještě ten den, doručeno druhý den PPLkou. Perfektně zabalené, jako vždycky. Hodně dobrá komunikace e-shopu, informuje o všem potřebném. A hlavně japonské potraviny, které se jinak špatně shánějí. Určitě doporučujeme.

 • Skvělý výběr japonského zboží
 • Mňamy potraviny z Japonska
 • Bleskové vyřízení objednávky
 • Skvělá komunikace

Ověřený zákazník
100%
9. 4. 2021

Vše bylo jak mělo

 • Dostal jsem vše jak jsem si přál
 • Chybělo mi hodnocení firmy nebo zákazníků na produkty ale musel jsem nad tím přemýšlel co mi chybělo

Ověřený zákazník
80%
9. 4. 2021

Objednal jsem si tonkatsu a panko strouhanku. Bohužel zklamal mě výběr přepravců. Buď PPL nebo Balíkovna. Pokud si objednáte malý balíček, tak vás může přeprava stát víc než objednané zboží. Na trhu je více přepravců mnohem levnějších než, které mají nasmlouvané.

 • Dobrá komunikace
 • Velký výběr
 • Přehledný eshop
 • Kvalitní potraviny
 • Malé možnosti výběru přepravy

Hana Trading s.r.o.

Michelská 55 14100 Praha 4

zapsaná v obchodním rejstříku vedeném MS v Praze, oddíl C, vložka 92522

Prodejna

Michelská 55 14100 Praha 4
GPS: 50°3'2.711"N, 14°27'31.403"E

Zásilkovny

Zboží si můžete vyzvednout v Zásilkovnách po celé ČR