0 0 Kč
Produkty v košíku
Celkem s DPH 0 Kč

Rádi vám s výběrem pomůžeme info@susi.cz

Ocet v japonském jídelníčku

Ocet rýžový

Bez kvalitního rýžového octu by se dokonalé sushi zkrákta neobešlo. Trocha této kyselé suroviny dokáže s rýží úplné zázraky. Rýžový ocet totiž odlehčí chuť rýže a naopak zvýrazní chuť ostatních ingrediencí, které si pro přípravu sushi rolek zvolíme.

V dnešní době je slovo "sushi" psáno znakem pro blahopřání a dlouhověkost. Věděli jste ale, že původně se pro jeho zápis používal znak pro kyselou chuť?

Dávným předchůdcem dnešního sushi je totiž pokrm zvaný narezushi - doslova "zralé kyselé sushi". Zralé proto, že rybí maso používané k jeho přípravě nebylo čerstvé, ale fermentované. Nasolené kousky rybího masa se nakládaly do fermentované rýže, která chránila maso před znehodnocením. Díky fermentaci rybí maso vydrželo poživatelné i několik měsíců.

Ačkoliv toto jídlo bylo údajně velice chutné, příliš dobře nevonělo. Narezushi se dokonce ocitlo i ve velké sbírce pověstí a historek Konjaku Monogatarishū z 12. století, kde se o jeho odéru nehovoří zrovna lichotivě :-). Pro účely výroby sushi se tedy od nakládání časem upustilo, místo toho se pro ochucení začal používat rýžový ocet a tak vzniklo sushi, jak je známe dnes. Nutno ovšem dodat, že fermentace jako taková si dodnes zachovala svůj kulinářský význam.

Umeocet

Dalším z octů, hojně používaných v japonské kuchyni, je umeocet, který vzniká jako vedlejší produkt při fermentaci švestiček umeboshi. Místo kyseliny octové však obsahuje kyselinu citronovou, nejde tedy o ocet v pravém slova smyslu.

Běžný ocet můžeme umeoctem velmi kvalitně nahradit. Chutná výrazně slano-kysele, neboť obsahuje sůl a extrakt z listů shiso, který mu dodává typickou červenou barvu. Umeocet zlepšuje zažívání, pomáhá proti bolestem hlavy a je bohatý na vitamíny, enzymy a minerální látky. Využijete ho do salátů, dresinků, omáček i polévek - jen nezapomeňte na fakt, že kromě kyselosti je i slaný.

Související kategorie produktů
Doprava zdarma od 1500 Kč Doprava zdarma od 1500 Kč
99 % zákazníků doporučuje 99 % zákazníků doporučuje
Prodejna v Michli Prodejna v Michli
3 000 výdejních míst 3 000 výdejních míst

Na vaší spokojenosti nám záleží

Recenze pečlivě sledujeme. Zveřejňujeme pouze hodnocení od našich zákazníků viz Ověřování recenzí.
Ověřený zákazník
80%
5. 12. 2023

Rychlé doručení.

Ověřený zákazník
100%
5. 12. 2023

Rychlá dodávka, profesionální jednání

Ověřený zákazník
100%
4. 12. 2023

Děkujeme

Hana Trading s.r.o.

Michelská 55 14100 Praha 4

zapsaná v obchodním rejstříku vedeném MS v Praze, oddíl C, vložka 92522

Prodejna

Michelská 55 14100 Praha 4
GPS: 50°3'2.711"N, 14°27'31.403"E

Zásilkovny

Zboží si můžete vyzvednout v Zásilkovnách po celé ČR